ŁAPY, ŁAPY, CZTERY ŁAPY .

4 października obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Zwierząt. To data, kiedy wspominamy też św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc - wróg czy przyjaciel - powinien być wysłuchany i przyjęty.

Obchody dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

Światowy Dzień Ochrony Zwierząt obchodzimy również w naszej szkole. Z tej okazji po raz kolejny w dniu 3 października zorganizowaliśmy imprezę "Łapy, łapy, cztery łapy", na której najważniejszymi gośćmi były zwierzęta. Parada naszych 16 milusińskich była symbolem szacunku dla czworonogów, które są naszymi przyjaciółmi. Swoją obecnością zaszczycili nas przede wszystkim najstarsi towarzysze człowieka, czyli psy, był kot, świnka morska, chomiki i króliki. Celem wystawy było uświadomienie, aby dzieci wyrastały w atmosferze szacunku dla zwierząt, żeby wiedziały, że zwierzę to nie rzecz, że zwierzętami trzeba się opiekować, kochać i im pomagać. Pokazowi towarzyszyły wspaniałe pomysły, prezentacja umiejętności zwierząt i ogromne poczucie humoru. Podczas imprezy przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na zakup karmy oraz zbiórka suchej karmy dla psów i kotów z lublinieckiego schroniska. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej imprezy, którym nie jest obojętny los naszych małych, czworonożnych przyjaciół.


* w galerii zamieszczono zdjęcia uczestników wystawy, których rodzice wyrazili zgodę na publikację wizerunku swojego dziecka.

Ewa Bok, Bożena Włodarczyk