Auschwitz-Birkenau

20.02 uczniowie klas trzecich gimnazjalnych uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii w Muzeum "Auschwitz -Birkenau". Młodzież zwiedziła dawny " KL Auschwitz" ,poznała dzień obozowy,blok więzienny i cele kar, Ogromne wrażenie zrobiła wystawa przedmiotów codziennego użytku, pozostawionych przez skazanych. Ciekawe wystawy multimedialne,przedstawiające życie rodzin żydowskich i przeciwstawne w odbiorze, pełne agresji i nienawiści przemówienia władz III Rzeszy wzmacniały przeżycia młodzieży. Pod ścianą śmierci tradycyjnie młodzież uczciła poległych ciszą i modlitwa oraz zapaleniem zniczy a następnie obejrzała film dokumentalny. Po przejeździe do "KL Birkenau"uczniowie przeszli pod rampę obozową, gdzie zapalono znicze a następnie zwiedzili barak mieszkalny i sanitarny. Dzień był mroźny, więc dało to młodym ludziom chociaż namiastkę wyobrażenia o tragicznym losie "skazanych na Zagładę. Miejmy nadzieję ,że wycieczka dała młodzieży okazję do refleksji nad złożonością natury ludzkiej oraz moralną ocenę zachowań. Wycieczkę zorganizowały p. Majewska, p. Podobińska. Opiekę sprawowały p. Bok, p. Majewska i p. Świtek.