AKADEMIA MŁODYCH ODKRYWCÓW
 

 

 

 

ODKRYWAMY WSZECHŚWIAT
 

25 marca grupa słuchaczy z Akademii Młodych Odkrywców mogła poczuć bliskość nieba. Uczestniczyliśmy w seansie filmowym pt. „Poznajmy Niebo”, oglądanym w mobilnym planetarium , usłyszeliśmy też ciekawy  wykład na temat wszechświata,  wygłoszony przez dr Monikę Biernacką z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
 


  

SZLACHTA I HUSARIA
 

21 lutego br. słuchacze Akademii   uczestniczyli w interesującej lekcji historii. Wykład  „Szlachta i husaria” wraz z prezentacją strojów i broni  poprowadzili członkowie  Bractwa Rycerskiego  "Kerin”. Dzięki ich pokazom  młodzież miała okazję z bliska przyjrzeć się dawnym obyczajom i wierzeniom w Polsce, sięgając aż do  czasów panowania  Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Młodzież z dużym zainteresowaniem wsłuchiwała się w opowieść prowadzącego, ale najbardziej emocjonujący był udział  samych słuchaczy, gdzie na żywo mogli wcielić się w postacie z dawnej epoki.
 


 


 


 


 

 

KALENDARZE – KRÓTKA HISTORIA CZASU

 

 W grudniu, dwunastym miesiącu w roku, według używanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego, słuchacze Akademii Młodych Odkrywców mieli okazję wysłuchać wykładu o krótkiej historii czasu.

W podróż o tym, jak powstawały kalendarze, jakim podlegały przemianom, kto je zmieniał, dlaczego to robił i co na tym zyskiwał, a co tracił zabrali naszych studentów mgr Sylwia Kanclerz i dr Maciej Janik, pracownik Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
 


 


 

 

CO WIEMY NA TEMAT LUDZKIEGO OKA?
 

Studenci Młodzieżowej Akademii Odkrywców wiedzą więcej, ponieważ kolejny wykład dr Andrzeja Boczarowskiego dotyczył właśnie oka.

Tego dnia ogłoszono też wyniki konkursu na opis zwierzęcia niemożliwego. Wyróżnienie i nagrodę w postaci wyjazdu do czeskiej fabryki Hyundaia w Noszowicach otrzymały dwie nasze uczennice: Ania Wróbel i Kasia Kansy.

Brawo dziewczyny gratulujemy i zazdrościmy.

  

 

 

AKADEMIA MŁODYCH ODKRYWCÓW – ZWIERZĘTA NIEMOŻLIWE

 

Świat zwierząt - niezwykle fascynująca podróż w nieznane i niemożliwe. 29 października mogliśmy się przekonać na własne oczy, że niemożliwe zwierzęta istnieją. Za nami kolejne zajęcia w Akademii Młodych Odkrywców. Wykład poprowadził dr Andrzej Boczarowski, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na koniec ogłosił konkurs na opis zwierzęcia niemożliwego. W tym dniu studenci odebrali też swoje pierwsze indeksy.

 

 

 Uczestniczymy w projekcie realizowanym w Zespole Szkół im. Św. E. Stein w Lublińcu. Akademia  jak piszą organizatorzy to naukowa zabawa w studiowanie, rozwiązywanie zagadek życia codziennego i odkrywanie świata nauki ... . Byliśmy na pierwszym wykładzie pt.„ W świecie skał i minerałów”  oglądaliśmy też doświadczenia fizykochemiczne.
Przed nami wykłady o  świecie zwierząt i ludzkim ciele.